Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podezřelí od písmene D

John Davidson
1. října 1888 asi v 16:00 vstoupil jistý John Davidson do ubytovny pro drožkáře na 43 Pickering Place ve Westbourne Grove a dal se do řeči s místním správcem Thomasem Ryanem. Poté, co si oba postěžovali na chladné počasí se Davidson Ryana zeptal, zda by mu neuvařil kotletu. Mezitím se v ubytovně objevilo několik drožkářů, jejichž hovor se okamžitě stočil na téma vražd ve Whitechapelu. Ryan utrousil poznámku: "7 dní i nocí bych pátral v ulicích, jen abych vypátral toho, kdo to udělal." Davidson se na něho podíval a s klidem řekl: "Víte kdo ty vraždy spáchal? Byl jsem to já." Tento příběh vzbudil zájem policie, která začala pátrat po identitě tajemného návštěvníka ubytovny. Netrvalo to dlouho a detektivové zjistili, že jeho pravé jméno je John George Donkin a narodil se v roce 1853 v Morpethu v Northumberlandu. Donkin byl vystudovaný lékař, byl rozvedený a v roce 1881 si v Newcastlu odseděl 2 tresty za napadení 2 žen. Ryan ho popsal jako muže vysokého 6 stop a 5 palců, s kulatou hlavou a mohutným knírem. Policisté nejprve věřili, že jdou po správné stopě, zejména kvůli Donkinově znalosti lidské anatomie. Během výslechu ovšem Donkin bezpečně prokázal, že ve dnech vražd byl prokazatelně na jiných místech a navíc bylo nepopiratelné, že se k vraždám přiznal pod vlivem alkoholu, a proto byl zbaven všech obvinění.
 
Doktor Morgan Davis
Narodil se v roce 1854 a během svého života vystřídal několik londýnských adres: Kings Street, Black Lion Yard a 10 Goring Street v Houndsditch. V Aberdeenu vystudoval medicínu, načež se stal chirurgem v londýnské nemocnici. Jednou se dal do řeči s jedním ze svých pacientů, doktorem Evansem, a jedním z témat se staly i vraždy ve Whitechapelu. Davis začal názorně ukazovat vrahův postup i to, jak své oběti posmrtně znásilňuje. Svědkem jejich rozhovoru byl i doktor Roslyn D´Onston (také jeden z podezřelých). Když se pak dozvěděl, že Mary Jane Kellyová byla údajně posmrtně znásilněna, okamžitě napsal dopis policii, ve kterém uvádí své podezření, že doktor Davis je Rozparovač. Píše, že Davis je robustní muž a že nenávidí ženy. Nezachoval se jediný záznam o tom, že by se policie někdy touto teorií zabývala. Stejně jako neexistuje jediný důkaz, že by měl Rozparovač se svými oběťmi pohlavní styk. Doktor Morgan Davis zemřel v Aberystwyth v roce 1920.
 
Joseph Denny
Tento muž, bydlící na 64 Myddelton Square, byl 28. prosince 1888 zatčen policií poté, co obtěžoval několik žen na Kings Cross. Navíc jeho zjev odpovídal popisu muže, kterého viděl George Hutchinson ve společnosti Mary Jane Kellyové těsně před její vraždou. Jakmile Denny prokázal, že se v době vražd pohyboval mimo Londýn, byl okamžitě propuštěn na svobodu.
 
Timothy Donovan
S touto teorií se poprvé vytasil slavný ripperolog Donald Rumbellow. Donovan pracoval jako dělník a příležitostně si vydělával jako zástupce správce Crossinghamovy noclehárny na Dorset Street 35. V době vražd mu bylo 28 let a bydlel v 7 Russell Court. Donovan vypověděl, že 8. září 1888 asi v 01:45 viděl Annie Chapmanovou (kterou znal asi 16 měsíců), jak v kuchyni u Crossinghama jí vařenou bramboru. Podle jeho názoru byla opilá. Chtěl po ní peníze za nocleh, ale Annie mu řekla, že žádné nemá, protože se necítí dobře a je nemocná. Donovan ji nechal dojíst bramtimothy-donovan.jpgboru, pak se Annie zvedla a na odchodu ještě poprosila, by nikomu nepronajímali její obvyklou postel. Podle tehdejších novinářů se Donovan ve své výpovědi stavěl do lepšího světla, protože je poměrně jasné, že Annie vyprovodil méně vybíravým způsobem. Rumbellow přišel s tvrzením, že Donovan zcela určitě znal i Catherine Eddowesovou a Mary Jane Kellyovou. Podle něj obě tyto ženy znaly totožnost Jacka Rozparovače a museli proto zemřít. Je pravda, že Kate Eddowesová údajně tvrdila, že zná identitu vraha a chtěla si jeho udáním přijít na nemalé peníze. Mary Jane Kellyová o ničem takovém nikomu neřekla, jen to, že má strach, ovšem nikdy své obavy nekonkretizovala. Je nepopíratelným faktem, že Donovan znal Annie Chapmanovou, ale to, že by znal i Kate Eddowesovou a Mary Kellyovou je pouze čirá spekulace. Navíc je tu velice důležitá skutečnost: Timothy Donovan zemřel 1 listopadu 1888 na cirhózu jater. Mary Kellyová však byla zavražděna až 9. listopadu, tedy 8 dní po jeho smrti. Nabízí se poslední možnost, a to, že Mary Jane Kellyová nebyla obětí Jacka Rozparovače (to ostatně tvrdí i několik dalších badatelů). Je tu ovšem ještě jeden Timothy Donovan, 30letý dělník s násilnou minulostí, kvůli které několikrát stanul před soudem a co víc, v roce 1904 zavraždil svou manželku na 27 Lucas Street.
 
Ernest Dowson
Tento anglický básník se narodil 2. srpna 1867 v Belmont Hill v Lee. Studium na Oxfordu nedokončil, aby mohl pomoci otci v krachujícím rodinném obchodě. V roce ernest-dowson.jpg1891 se bláznivě zamiloval do teprve 12leté Adelaide Foltinowiczové, která se ovšem nakonec provdala za jakéhosi číšníka, který pracoval v restauraci patřící jejímu otci. Tato zkušenost později velmi významně ovlivnila jeho tvorbu. V roce 1895 zemřeli oba Dowsonovi rodiče. Otec zemřel na tuberkulózu ve Francii a krátce poté spáchala sebevraždu i jeho matka. Sám Dowson zemřel 23. února 1900 na následky těžkého alkoholismu. Jeho přátelé (mezi kterými byl i irský básník William Butler Yeats) ho popisovali jako tichého, plachého a bázlivého melancholika. V roce 1935 přišel spisovatel R. Thurston Hopkins s teorií, že Rozparovač byl ve skutečnosti drogově závislý básník, kterého viděl George Hutchinson ve společnosti Mary Jane Kellyové v noc její vraždy. Hopkins pro svého podezřelého použil pseudonym pan Moring. Nedávno přišel ripperolog Martin Fido s odhalením, že pan Moring je ve skutečnosti Ernest Dowson. Byl tedy slavný básník vrahem whitechapelských prostitutek? Je pravda, že v době Rozparovačových vražd žil ve Whitechapelu. Nicméně, Dowson rozhodně nebyl drogově závislý a ani v jeho básních se neobjevuje jakákoliv známka nenávisti k ženám. A to, že byl silně melancholický lze jen stěží považovat za pádný důkaz, že po nocích vraždil a zohavoval prodejné ženy.
 
Sir Arthur Conan Doyle
Narodil se v Edinburghu 22. května 1859. Na univerzitě v Edinburghu vystudoval medicínu. Studia úspěšně dokončil v roce 1885. Již dříve sloužil na několika lodích jako lékař a v Portsmouthu si otevřel vlastní ordinaci. V roce 1885 se oženil s Louise Hawkinsovou, se kterou měl 2 děti. V roce 1887 napsal Doyle "Studii v Šarlatové", ve které se poprvé objevil nejslavnější detektiv všech dob - Sherlock Holmes. I když mu tato posir-arthur-conan-doyle.jpgstava přinesla obrovský úspěch, díky kterému si mohl otevřít ordinaci v Londýně,  Doyle se v roce 1893 rozhodl , že v povídce "Poslední případ" nechá Sherlocka Holmese zemřít a konečně začne psát historické romány. Protesty fanoušků ho ovšem nakonec donutili se k postavě slavného detektiva vrátit. Stalo se tak v roce 1901 a to v románu "Pes baskervillský". V letech 1900 a 1906 Doyle neúspěšně kandidoval do parlamentu, v roce 1902 sloužil jako lékař v búrské válce a ve stejném roce byl povýšen do šlechtického stavu (právě za účast v tomto konfliktu). V roce 1900 umírá jeho žena Louise na tuberkulózu. Doyle se znovu žení v roce 1907, jeho ženou se stává Jean Lekieová, se kterou měl nakonec další 3 děti. Arthur Conan Doyle zemřel 7. července 1930 ve Windleshamu na selhání srdce. Světy Sherlocka Holmese a Jacka Rozparovače se několikrát protnuly, a to zejména filmovém plátně. Sám Doyle přišel v roce 1888 s teorií, že vrah se převléká do šatů porodní báby nebo potratářky, aby se tak vyhnul nežádoucí pozornosti. Podle některých názorů toho ovšem Doyle věděl o vraždách ve Whitechapelu mnohem víc.. Tato velice chabá teorie stojí i padá na faktu, že Doyle byl vystudovaný lékař, byl členem lóže Svobodných zednářů a že během svého působení na velrybářské lodi Arctic údajně našel potěšení v zabíjení.
 
Doktor Thomas Dutton
Dutton se narodil v roce 1854 a je údajným autorem třídílné "Kroniky zločinu", ve které jsou ručně psané poznámky a komentáře o vraždách spáchaných za posledních 60 let, včetně vražd Jacka Rozparovače. V roce 1932 tuto knihu viděl spisovatel Donald McCormick. Toho údajně inspirovala k napsání své vlastní knihy "Identita Jacka Rozparovače", ve které tvrdí, že vrahem byl doktor Alexandr Pedačenko. Sám Dutton zemřel v roce 1935 a od té doby se po jeho knize slehla zem. Podle některých názorů došel Dutton k závěru, že vrahem byl lékař ve středních letech, který zanevřel na celý svět poté, co mu zemřel jeho syn. Jméno tohoto doktora prý Dutton neuvedl a dodnes neexistuje jediný důkaz, zda tato kniha vůbec existovala. Dutton dále tvrdil, že inspektor Abberline již v roce 1888 podezříval Severina Klosowského, což později Abberline rezolutně popřel. A Dutton zašel ještě mnohem dál. Tvrdil, že vlastní fotografie nápisu na zdi v Goulston Street a 128 dopisů od vraha, z nichž bylo údajně 34 psáno stejným rukopisem. Když pak přišel s tvrzením, že asistoval u pitev Rozparovačových obětí, vedlo to některé badatele k domněnce, zda nebyl vrahem sám Dutton. S největší pravděpodobností ovšem šlo o člověka až chorobně fascinovaného tímto případem, který se snažil na sebe strhnout pozornost. Thomas Dutton zemřel v roce 1935 v naprosté chudobě a byl pohřben do společného hrobu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář