Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podezřelí od písmene C

 

Frank Castellano
19. března 1893 bylo v New Yorku nalezeno tělo rozpárané ženy. V děsivé ráně na břiše zůstal vězet vrahův nůž. Právě ten přivedl policisty na stopu italského holiče jménem Frank Castellano. Detektivové zjistili, že donedávna byl zaměstnán jako topič na jednom transatlantickém parníku. Právě to přivedlo mnoho lidí na myšlenku, že Castellano je ten, kdo děsil londýnské prostitutky a někteří dokonce tvrdí, že je i vrahem Carrie Brownové. Více se mi o tomto muži nepodařilo zjistit, veškeré informace jsem čerpal z výtisků Atlanta Constitution z 22. března 1893 a Mountain Democrat z 1. dubna téhož roku.
 
Frederick Richard Chapman
Narodil se v Indii v roce 1851 jako syn britského poddůstojníka. V roce 1874 vystudoval medicínu v Glasgow. V roce 1886 se přestěhoval do Londýna. Zemřel na tuberkulózu 12. prosince 1888 v Brixtonu. V roce 1931 bývalý strážník Robert Spicer napsal článek pro noviny Daily Express s názvem "Jak jsem chytil Jacka Rozparovače". V článku píše, že byl ve službě těsně po dvojnásobné vraždě Elizabeth Strideové a Catherine Eddowesové (tedy v noci z 29. na 30. září 1888). V Heneage Court narazil na muže na jehož manžetách byly zřetelné skvrny od krve. V ruce měl hnědou tašku a byl ve společnosti prostitutky jménem Rosy, která držela v dlani 2 šilinky. Spicer nelenil a předvedl muže na policejní stanici v Commercial Street. Tam muž uvedl, že je uznávaným lékařem a že bydlí v Brixtonu. Podezřelý byl velice rychle propuštěn bez toho, aby policisté zkontrolovali obsah jeho tašky nebo aby muž vysvětlil co dělal ve 3:00 na ulici ve společnosti prostitutky. Spicer ve svém článku muže popsal takto: vysoký 5 stop a 8 palců, se světlým knírkem, vysokým čelem a růžovými tvářemi. Na hlavě měl cylindr, měl na sobě černý oblek a zlaté hodinky na řetízku. Spicer také uvedl, že zatčením tohoto muže se dostal do nesnází a bylo mu nařízeno dále tohoto lékaře neobtěžovat. Tímto policejním postupem byl Spicer natolik znechucen, že po roce opustil policejní sbor. Podivný doktor pak údajně dál obtěžoval prostitutky poblíž železniční stanice na Liverpool Street. Při jedné příležitosti k němu Spicer přistoupil a řekl: "Ahoj Jacku, zase na lovu?" Ve svém článku Spicer neuvádí jméno svého podezřelého. Až badatel B. E. Reilly přišel v roce 1972 s tvrzením, že oním mužem je ve skutečnosti Chapman. Jako důkaz uvádí fakt, že Chapman opravdu bydlel v Brixtonu a že zemřel poměrně brzy po vraždě Mary Jane Kellyové. Problém je ovšem skrytý už v původním článku v Daily Express. Podle něj měl Chapman obtěžovat prostitutky ještě po Spicerově odchodu od policie, tedy někdy v roce 1889. V té době byl už ovšem Chapman mrtvý. Podezřelé je i to, proč Spicer svůj příběh zveřejnil až po více než 40 letech. A navíc, skutečný důvod Spicerova odchodu od policie je ten, že pil ve službě.
 
Charlie Rozparovač
Autorkou této teorie je Carmen Rogersová, médium. V roce 1972 použila své mimořádné schopnosti a vylíčila vraha, kterého viděla ve svých vizích takto: "Tento muž, říkejme mu Charlie Rozparovač, byl porcovač ryb. Měl jemnou tvář, bledou pleť, byl silný v ramenou. Jeho věk se pohyboval mezi 34 až 35 lety. Nebyl schopný pohlavního styku a svou frustraci si vybíjel extrémně násilným chováním vůči všem ženám." Nechci jakkoliv snižovat schopnosti paní Rogersové, ale snad ani nemusím dodávat, že pro tuto teorii neexistují žádné hmatatelné důkazy.
 
Frederick Nicholas Charrington
Narodil se 4. února 1850 na Bow Road v Stepney. Jako teenager byl svědkem toho jak jakýsi muž v opilosti napadl svou manželku a děsivě ji ztloukl. Pod vlivem této události se obrátil zády ke své rodině i slibné budoucnosti (jeho otec vlastnil pivovar) a stal se mužem víry. V noci chodil po ulicích a brojil proti neřestem tohoto světa. Často byl vídán jak rozmlouvá s prostitutkami a snaží se je "navfrederick-nicholas-charrington.jpgrátit zpět do náruče boží". Měl také několik knih, ve kterých si vedl záznamy o návštěvnících místních nevěstinců. Ti neváhali a při několika příležitostech mu ručně vysvětlili co si o jeho aktivitách myslí. Ať tak nebo tak, Charrington se zasadil o uzavření více než 200 nevěstinců. To mělo ovšem za následek to, že nebohé ženy se ocitli na ulici, kde je čekal osud ještě mnohem horší. Charrington také založil charitativní organizaci The Tower Hamlets Mission, která sídlila v bývalé montážní hale na 31 Mile End, kam se vešlo až 5000 lidí. Zde strádající dostali najíst, pokud složili slib přísné abstinence. Frederick Nicholas Charrington zemřel v roce 1936 v londýnské nemocnici ve věku 86 let. S myšlenkou, že by Charrington mohl být Jackem Rozparovačem přišel spisovatel M. J. Throw. Svou teorii podložil tvrzením, že Charrington byl v roce 1888 ve "správném" věku (38 let), svou postavou odpovídal výpovědím očitých svědků a Whitechapel znal více než dobře. Navíc svým náboženským zaměřením mohl v obětech vzbuzovat falešný pocit bezpečí. O něco později ovšem sám Throw uvedl, že pro tuto teorii neexistuje žádný důkaz a že ani on sám nevěří, že Charrington byl Rozparovač. Svou teorií chtěl jen upozornit jak snadné je někoho obvinit z vražd Jacka Rozparovače...
 
Sir Randolph Churchill
Ani otec Winstona Churchilla neunikl pozornosti Ripperologů... Sir Randolph se narodil 13. února 1849 v Blenheim Palace. Vystudoval Eaton, kde vynikal zejména ve sportu. V roce 1874 se oženil s Američankou Jennie Jeromeovou. Ve stejném roce byl poprvé zvolen do britského parlamentu. Byl poslancem za Woodstock a jižní Padington. Postupnsir-randolph-churchill.jpgě vystřídal post ministra zahraničí pro Indii, ministra financí a vůdce Dolní sněmovny. Mezi ostatními politiky se netěšil velké oblibě, kvůli jeho hrubému a útočnému chování. Koneckonců i královna Viktorie nesouhlasila s jeho jmenováním ministrem financí. Svou politickou kariéru ukončil v roce 1887, čímž se stáhl z veřejného života. Zemřel 24. ledna 1895 ve věku pouhých 45 let. Příčinou smrti byla progresivní paralýza způsobená pokročilým stádiem syfilidy. Existuje hned několik teorií jak se Churchill nakazil touto pohlavní chorobou. Jedni tvrdí, že je to následek jeho vzplanutí k služebné v Blenheim Palace, jiní zase, že šlo o epizodku z jeho studentského života, kdy si "budoucí velký muž britského impéria užil se starou bábou". Pravdu se ale pravděpodobně nikdy nedozvíme. Spojení Sira Churchilla s vraždami Jacka Rozparovače je více než chabé. Podle spisovatele Melvyna Fairclougha byl Churchill nejvyšším Svobodným zednářem a jako takový byl napojen na skupinu kolem Sira Gulla, která ve jménu ochrany impéria likvidovala prostitutky kolem Mary Jane Kellyové. Jde tedy o další verzi teorie o královském spiknutí, o které se zmiňuji i na těchto stránkách. Nicméně se ovšem objevila i spekulace, že Churchill odpovídá popisu muže, kterého viděl George Hutchinson ve společnosti Mary Jane Kellyové v noc její vraždy. Toto svědectví ovšem nepatří mezi nejdůvěryhodnější.
 
Doktor Cohn
V roce 1969 se bývalý inspektor Lewis Henry Keaton během jednoho rozhovoru zmínil o své teorii, že Rozparovač byl ve skutečnosti lékař, který sbíral dělohy žen nakažených pohlavními chorobami a prováděl na nich různé experimenty. Podle jeho slov své oběti nejprve otrávil strychninem. Na jméno svého podezřelého si ovšem Keaton nemohl přesně vzpomenout a váhal mezi doktorem Cohnem a doktorem Kochem. Ve skutečnosti se Keaton připojil k policejnímu sboru až v roce 1891, tedy 3 roky po skončení vražd, navíc se zdá, že jeho podezřelý je až příliš podobný doktoru Thomasi Creamovi, který opravdu své oběti vraždil strychninem. Nutno ještě dodat, že v době rozhovoru bylo Keatonovi 100 let...
 
Claude Reignier Conder
Narodil se v roce 1848 (jeden z jeho předků byl i slavný francouzský sochař Louis Francois Roubiliac) a většinu života prožil v Hackney v Londýně. Během služby v armádě se spřátelil s Charlesem Warrenem. Oba se poté podíleli na několika významných archeologických vykopávkách, o kterých Conder napsal několik knih. Claude Reignier Conder zemřel na mrtvici v Cheltenhamu v roce 1910. Teorie, že právě on bylclaude-reignier-conder.jpg Rozparovačem, patří k těm "nejdivočejším". Přišli s ní spisovatel Tom Slemen a kriminalista Keith Andrews. Podle nich si Conder a Warren přivlastnili mnoho z pokladů, které nalezli při vykopávkách v Šalamounově chrámu v Jeruzalému. A právě o tyto cennosti je měla okrást jistá Annie Chapmanová, která se o svůj lup rozdělila se svými kamarádkami. Když Conder zjistil, kde se tyto ženy nacházejí rozhodl se vyřídit si s nimi účty, zatímco Warren (který v té době již stál v čele londýnské policie) mu kryl záda. Conder pak do těl svých obětí vyřezával tajné vzkazy a nápis v Goulston Street je ve skutečnosti napsán v jakémsi dávno zapomenutém jazyce, který se Conder naučil během svých cest po Středním východě. Netřeba snad dodávat, že pro tuto teorii neexistují žádné důkazy. Ona tajná zpráva na těle oběti je zřejmě odkaz na několik zranění na tváři Catherine Eddowesové. Na tělech ostatních obětí ovšem nic podobného nebylo nalezeno. Stejně tak není jisté, že nápis nalezený na zdi v Goulston Street psal opravdu vrah.
 
James Connell
Tento původem Ir narozený v roce 1852 pracoval jako čalouník a obchodník s konfekcí a bydlel na 408 New Cross Road. Jednoho dne se vydal do Hyde Parku na procházku s vdanou paní Marthou Spencerovou. Během vycházky začal Connell velmi zaujatě mluvit o Jacku Rozparovači i o tom, že to musí být jistě nebezpečný šílenec, načež se jal hovořit o poměrech v ústavech pro duševně nemocné. To paní Spencerovou vyděsilo natolik, že urychleně udala Connella na policii. 22. listopadu 1888 byl James Connell předvolán na policejní stanici na Hyde Park. Po krátkém výslechu byl nicméně propuštěn a zbaven jakýchkoliv obvinění.
 
Douglas Cow
21. listopadu 1888 se paní Fanny Drakeová, bydlící na 15 Clerkenwell Green, dostavila na policejní stanici v Rochester Row a přítomným policistům sdělila, že spatřila muže odpovídajícího popisu whitechapelského vraha. Když totiž šla po westminsterském mostě, onen muž se na ni podíval "s tak děsivým úšklebkem, že na to do smrti nezapomenu". Ukázalo se, že se jedná o Douglase Cowa, 35tiletého úctyhodného obchodníka s kaučukem ve společnosti Cow and Company na 70 Cheapside a 8 Kempshoot Road. Cow se paní Drakeové omluvil, načež byl bez prodlení zbaven všech podezření. Tento případ jen potvrzuje jakou mánii vyvolaly ve společnosti Rozparovačovy vraždy.
 
George Cullen
Cullen alias Squibby byl 25letý karbaník, který byl obviněn z napadení poté, co kámen, který vrhl po policistovi, zranil mladou dívku. Cullen se poté stačil ukrýt. O několik dní později , 8. září 1888 byl však spatřen detektivy Walterem Dewem a Thomasem Staceyem. Cullen vzal okamžitě nohy na ramena. Oba detektivové ho pronásledovali podél Commercial Street směrem do Aldgate. Pro svůj únik před policií si však Cullen nemohl vybrat horší den. Toho rána bylo totiž nalezeno zohavené tělo Annie Chapmanové a pohled na muže, který utíká před dvojicí policistů zapůsobil na přihlížející jako rudý hadr na rozzuřeného býka. Okamžitě se ozvaly výkřiky: "To je Jack Rozparovač! To je Jack Rozparovač! Lynčujte ho!" Celý život byl Cullen známý svou nenávistí k policii, tentokrát se ovšem velice rychle vzdal a nezbývalo mu nic jiného než se tiše modlit, aby policejní posily dokázaly udržet rozdivočený dav. Fakt, že policie povolává posily, dav jen utvrdily v tom, že Cullen je Jack Rozparovač. Ten byl nakonec přece jen dopraven na policejní stanici v Commercial Street. Ani to ovšem zástup lidí nastavilo a policisté museli stanici bránit před opakovanými útoky rozzuřeného davu. A Cullen? Ten nakonec s upřímnou radostí přijal trest vězení na tři měsíce. Byl si dobře vědom, že ve vězení je teď pro mnohem bezpečněji než na ulici...
 
Thomas Haynes Cutbush
Narodil se v roce 1866 v Kennigtonu. I v dospělosti bydlel se svou matkou a tetou na 14 Albert Street. Pracoval jako úředník a později jako podomní prodavač čaje. Netrvalo ovšem dlouho a i tuto práci opustil a začal žít zahálečným způsobem života. Přes den ležel v lékařských knihách a v noci bloumal ulicemi. Domů se vracel až ráno, obvykle v naprosto zablácených šatech. V některých pozdějších novinových článcích se objevily "zaručené" informace o to, že ve skutečnosti šlo o skvrny od krve. 5. března 1891 byl přijat v Lambethské nemocnici. Byl nakažen syfilidou a navíc trpěl paranoidními halucinacemi. Ještě téhož dne se však Cutbushovi podařilo z nemocnice uprchnout. Jeho pobyt na svobodě trval 4 dny, což bylo dost dlouho na to, aby nožem pobodal Florence Grace Johnsonovou a napadl Isabellu Fraser Andersonovou v Kennigtonu. Tu první pobodal na hýždích, u druhé zůstalo naštěstí jen u pokusu. Cutbush byl zatčen 9. března 1891. Byl usvědčen z úmyslného napadení obou žen a následně převezen do Broadmoorského ústavu pro choromyslné, kde zemřel v roce 1903. První spekulace, že Cutbush byl ve skutečnosti Rozparovačem se objevily v deníku Sun 13. února 1894. Tuto teorii si poté přivlastnilo několik spisovatelů i amatérských detektivů. I policie tuto stopu sledovala, dospěla ovšem k závěru, že Cutbush stěží mohl být whitechapelským vrahem. Nůž, kterým zaútočil na obě ženy, byl jiného druhu než používal Rozparovač. Lze také jen stěží uvěřit, že by Cutbush v roce 1888 zmasakroval během pouhého půlroku 5 žen, pak se na dlouhé 3 roky odmlčel a po svém znovuobjevení ho uspokojilo jedno bodnutí do dámského pozadí. Cutbushovi bylo v roce 1888 23 let, což neodpovídá výpovědím očitých svědků v případě vražd Jacka Rozparovače, kteří uvedli, že podezřelému bylo přes 30. Navíc mezi Kennigtonem a Whitechapelem je poměrně velká vzdálenost.  Na závěr ještě doplním, že Cutbushův strýc Charles Henry Cutbush spáchal sebevraždu a jako důvod uvedl fakt, že ví, že jeho synovec byl vrah. Nutno ovšem podotknout, že Charles Henry Cutbush trpěl častými depresemi a halucinacemi.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář