Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejčastější dotazy

 

Nejčastější otázky týkající se Jacka Rozparovače. A dobrý začátek pro každého začínajícího Ripperologa.
 
Existoval Jack Rozparovač ve skutečnosti nebo jde jen o mýtus?
Bohužel, Jack Rozparovač je skutečná postava. Pravda, v průběhu let se na tento případ nabalila spousta legend a mýtů, ovšem vrah je skutečný.
 
Je Jack Rozparovač skutečné jméno vraha?
Samozřejmě, že ne. Jde o pseudonym vraha prostitutek, který řádil v londýnské čtvrti Whitechapel mezi srpnem a listopadem 1888. Nikdy nebyl dopaden, je tedy velice pravděpodobné, že se jeho skutečné jméno ani nikdy nedozvíme.
 
Kolik žen vlastně Rozparovač zavraždil?
Stejně jako je záhadou identita vraha, je v podstatě nemožné zjistit ani počet jeho obětí. Obecně je uznávána tzv. kanonická pětice. Mezi kanonické oběti patří Mary Ann Nicholsová, Annie Chapmanová, Elizabeth Strideová, Catherine Eddowesová a Mary Jane Kellyová. Někteří badatelé do výčtu Rozparovačových obětí nepočítají Elizabeth Strideovou a Mary Jane Kellyovou. Jiní zase ke kanonické pětici přidávají jména Marthy Tabramové nebo Alice Mackenzieové. Jsou ale i tací, kteří přisuzují Rozparovači i 10, 14 nebo dokonce 30 obětí. Pro tyto teorie ovšem existuje jen velmi málo důkazů.
 
Měl Rozparovač se svými oběťmi pohlavní styk?
Při pitvách kanonických obětí nebylo nikdy prokázáno, že by mezi obětí a vrahem došlo k pohlavnímu styku. Je ovšem také pravda, že tehdejší prostitutky se snažily své klienty ošidit tím, že sevřely penis stehny a simulovaly styk bez proniknutí do pochvy. Ale i když připustíme tuto možnost, je velice pravděpodobné, že Rozparovač se svými oběťmi pohlavní styk neměl.
 
Byl Jack Rozparovač chycen? A pokud ne, tak proč?
Vrah z Whitechapelu nebyl nikdy dopaden, i když některé teorie počítají s tím, že ho policie zatkla a ve vší tichosti ho odklidila do některého blázince. To je ovšem velice nevěrohodné. Důvodem, proč zůstal Rozparovač nepotrestán je ten, že policie neměla zkušenosti a ani vybavení k polapení sériového vraha. V roce 1888 neexistovala krevní analýza, daktyloskopie, testy DNA, analýza vláken. Policie tak byla odkázána jen na výpovědi svědků a víceméně se spoléhala, že buďto některý z nich vraha identifikuje nebo že se Rozparovače podaří chytit při činu. Běžný názor tehdy byl, že vrah musí být naprosto nepříčetný šílenec, kterému doslova jde pěna od úst. Policie proto během vyšetřování vyslechla snad všechny potvrzené blázny z celého Londýna, ovšem bez výsledku. Dnes už víme, že sériový vrazi většinou nepůsobí nijak nápadně, jsou to navenek normální, někdy vyloženě sympatičtí lidé. Rozparovač mohl mít dost dobře stálé zaměstnání, manželku nebo i děti a jeho okolí ho pravděpodobně ani v nejmenším nepodezíralo, protože nezapadal do tehdy všeobecně uznávané teorie o zuřivé bestii.
 
Existuje nějaká spojitost mezi oběťmi?
Většině obětí bylo mezi 39 a 47 lety, všechny tyto ženy žily v East Endu a všechny byly (alespoň příležitostné) prostitutky. Většina z nich měla sklon k alkoholismu a všechny žily odděleně od svých rodin. Je tu i spojitost ohledně času, kdy se vraždy odehrály. Všechny kanonické oběti byly zavražděny mezi půlnocí a 6. hodinou ranní. Ke všem vraždám také došlo o víkendu nebo ve svátek (to by napovídalo tomu, že vrah měl stálé zaměstnání). Všechny vraždy byly spáchány ve Whitechapelu. I vrahův modus operandi (vrahův postup) byl totožný (až na vraždu Elizabeth Strideové)
 
Znaly se Rozparovačovy oběti?
Někteří badatelé spekulují nad tím, že se tyto ženy navzájem znaly, neexistuje proto ovšem jediný důkaz. To, že některé z těchto žen bydlely velice blízko od sebe, nemusí nic dokazovat. Je nutné mít na paměti, že Whitechapel byl v té době neuvěřitelně přelidněný a že dokonce v některých ubytovnách museli na jedné posteli spát třeba i 4 podnájemníci. Nelze samozřejmě vyloučit, že dvě nebo i více z obětí se znalo, ale důkazy chybějí.
 
Jaký byl vrahův motiv?
Sériový vrazi nepotřebují k vraždění žádný z obvyklých motivů jako je třeba žárlivost nebo zlost. Nezajímají se o peníze, netouží po pomstě. Mají vrozenou touhu vraždit. Akt vraždy jim poskytuje sexuální vzrušení.
 
Je možné podle současných poznatků zjistit, jakým typem člověka byl Jack Rozparovač?
Existuje něco jako profil „průměrného“ sériového vraha. Názory na něj se liší. Někteří odborníci tvrdí, že jde o spolehlivou součást vyšetřování, jiní zase že jde o nepraktické zevšeobecňování. A co že nám toto profilování říká o Rozparovači? Pravděpodobně to byl obyvatel Whitechapelu. Současní sérioví vrazi většinou své oběti vyhledávají ve svém blízkém okolí. Jejich první oběť je většinou zavražděna v bezprostřední blízkosti jejich domova, v místě kde se vrah cítí bezpečně. Všechny vraždy Rozparovače se odehrály ve Whitechapelu, v oblasti o rozloze zhruba jedné čtvereční míle. Odpovídaly by tomu i události z 30. října 1888, kdy vrah po vraždě Catherine Eddowesové odhodil její zástěru v Goulston Street. Pokud je správná úvaha, že se po vraždě vracel domů, znamená to, že se vracel zpět do Whitechapelu. Průměrný sériový vrah má přibližně 20 až 35 let. Tomu odpovídají i výpovědi očitých svědků v případě Jacka Rozparovače. Protože ke všem vraždám došlo o víkendu nebo ve svátek je pravděpodobné, že Rozparovač měl stálé zaměstnání, které mu nedovolovalo vyrážet v nocích před všedním dnem na lov svých obětí. Je pravděpodobné, že vrah byl výmluvný a možná i pohledný muž. To je také jeden z důvodů, proč je tak těžké dopadnout sériové vrahy. Jsou to totiž navenek naprosto normální lidé, mnozí jsou i vysloveně charismatičtí. Většina lidí, kteří někdy žili v sousedství sériového vraha, později tvrdila: „Byl to docela fajn chlapík. Nikdy bych neřekl, že je něčeho takového schopný!“ Pokud to platí i o Rozparovači, je velice pravděpodobné, že ho nepodezírala ani policie ani jeho blízké okolí.
 
Byly vraždy rituální?
Někteří badatelé se upnuli k možnosti, že vraždy Rozparovače mají rituální podtext a že zavání černou magií nebo okultismem. I když možné je všechno, důkazy pro toto tvrzení neexistují. Oblíbené fámy, že u nohou zavražděné Annie Chapmanové byly nalezeny pečlivě poskládané prsteny a čtvrtpence (což měla být jakási forma rituálu) jsou pouhým výmyslem novinářů. Ve skutečnosti byl na místě činu nalezen pouze kus obálky, kousek mušelínu a rozbitý hřeben.
 
Byl Jack Rozparovač doktor?
Teorie, že vrah musel být lékař, vyplívá ze skutečnosti, že vrah dokázal svým obětem velice zručně vyjímat některé orgány a to za velice obtížných podmínek (ve tmě, spěchu, při nutnosti pozorovat okolí, zda se někdo neblíží). Jsou ale i tací, kteří tvrdí, že Rozparovač vůbec nemusel mít znalost lidské anatomie. Někteří badatelé zase upozorňují, že vrah mohl být řezník. Opírají se o fakt, že vrahem byl pravděpodobně někdo z Whitechapelu. A zde se to kvalifikovanými lékaři zrovna nehemžilo. Jasná odpověď na tuto otázku neexistuje.
 
Psal Rozparovač dopisy novinám a policii?
Opravdu, na adresu tisku, policie a dokonce i soukromích osob došlo velké množství dopisů od lidí, kteří tvrdili, že jsou vrahem z Whitechapelu. I jméno Jack Rozparovač pochází z jednoho z nich, z toho vůbec prvního, který obdržela Centrální tisková agentura v Londýně. Pisatel se v dopise chlubil, že své příští oběti uřízne ucho. Když poté vrah opravdu uřízne ucho Catherine Eddowesové, policie je skálopevně přesvědčena, že dopis psal opravdu vrah a proto ho otiskne v novinách. Dnes jsou ovšem jak policisté, tak většina badatelů přesvědčeni o tom, že tento dopis je podvod jednoho londýnského novináře. Po otisknutí dopisu (vžil se pro něj název „Váženej šéfe“) se strhla neuvěřitelná lavina dopisů od údajného vraha. Celkem jich policisté a různé tiskové agentury napočítali přes 600! Dopisy přicházely doslova z celého světa (např. z Francie, JAR, Austrálie, apod.). Dnes jsou všechny považovány za podvod. Snad jen s jedinou výjimkou. Tou je slavný dopis „Z pekla“, který obdržel předseda Whitechapelského výboru bdělosti a ke kterému byla přiložena i lidská ledvina naložená ve víně. Faktem je, že Catherine Eddowesové vrah opravdu odebral jednu ledvinu, jestli to ale byla ta, která byla v dopise Z pekla, se už dnes nedá zjistit. Někteří badatelé tvrdí, že šlo pouze o velice špatný vtip nějakého studenta medicíny.
 
Byl Jack Rozparovač součástí královského spiknutí?
Autorem této teorie je Stephen Knight, který ji publikoval ve své knize Jack Rozparovač: Konečné řešení. Celý příběh se točí kolem prince Alberta Viktora, vnuka královny Viktorie a legitimního následníka trůnu. Ten se totiž potají ožení s prostou katolickou dívkou, se kterou má dokonce i dceru. Když se o všem dozví královna, rozhodne se dívku odstranit. Bohužel, přítelkyně oné nešťastné dívky (které o celé záležitosti vědí) se rozhodnou královskou rodinu vydírat. Královna Viktorie proto řešením této ožehavé situace pověří Sira Williama Gulla, lékaře královské rodiny. Ten všechny vyděračky najde ve špinavém Whitechapelu, kde je bez milosti zavraždí podle dávného zednářského rituálu. Důkladný rozbor celé knihy jasně ukázal, že jde pouze o fikci. Princ Albert Viktor byl s největší pravděpodobností homosexuál, takže jeho tajný sňatek s chudou dívkou je velice nepravděpodobný. Gullovi bylo v době vražd 72 let a navíc těsně předtím prodělal těžkou mrtvici, díky které v podstatě ochrnul na polovinu těla. Těžko si tedy představit, že by byl schopen po nocích pronásledovat prostitutky. Navíc neexistuje jediný důkaz, že vraždy Rozparovače nesou stopy nějakého zednářského rituálu.
 
Byl Jack Rozparovač členem královské rodiny?
Podle jedné z teorií byl vrahem samotný princ Albert Viktor. To je v podstatě vyloučeno, protože je prokázáno, že princ byl v době vražd na různých místech Británie.
 
Je deník Jacka Rozparovače pravý?
V 90. letech 20. století je opravdu nalezen údajný deník vraha. Z jeho obsahu vyplívá, že pisatelem je jistý James Maybrick, liverpoolský obchodník s bavlnou. Drtivá většina badatelů se dnes přiklání k tvrzení, že jde o pouhou mystifikaci. Dokonce samotný „nálezce“ deníku Michael Barrett se několikrát přiznal, že deník padělal. Svoje přiznání sice zase pokaždé odvolal, důvěryhodnosti deníku to ovšem nepřidalo. Takže ne, s největší pravděpodobností, deník Jacka Rozparovače není pravý.
 
Byl opravdu Rozparovačem Walter Sickert?
Jedna z posledních teorií opravdu tvrdí, že vrahem byl tento známý viktoriánský malíř. Její autorkou je Patricia Cornwellová, která tvrdí, že nalezla Sickertovu DNA na dopisech Rozparovače. Jak už bylo řečeno, drtivou většinu dopisů určitě nepsal vrah a navíc ona shoda DNA se nalezla na méně slavných dopisech, které jsou téměř stoprocentní podvrhy. Dále není pravda, že by byla nalezena Sickertova DNA na dopisech, ale pouze jeho mtDNA, což také není stoprocentně průkazné. Navíc je fakt, že Sickert byl během čtyř kanonických vražd Rozparovače prokazatelně ve Francii. Je ovšem možné, že Sickert mohl napsat několik falešných dopisů od vraha.
 
Kolik bylo napsáno knih o Jacku Rozparovači?
Pokud jde o literaturu faktu, jde v současnosti přibližně o 150 knih a každým rokem přibývají další. A je zde také několik stovek knih z kategorie fikce, které pojednávají buďto přímo o případu nebo jsou alespoň Rozparovačem inspirovány.
 
Prý existují naučné trasy, ve kterých mě průvodce provede po místech vražd Jacka Rozparovače. Je to pravda?
Ano, takovýchto tzv. Jack the Ripper tour existuje hned několik. Pokud máte zájem o noční vycházku po stopách Rozparovače, stačí si vygooglit Jack the Ripper tour a vybrat si jednu z možností. Ale bude Vám stačit i některá z kvalitních knih o Rozparovači, mapa Londýna a můžete vyrazit na vlastní pěst.
 
Byla Mary Jane Kellyová v době své smrti těhotná?
Po prostudování všech dostupných materiálů můžu říct jednoznačně: Ne, Mary Jane těhotná nebyla. Jde především o těžkou ránu do vazu teorii o Jill Rozparovačce, která počítala s tím, že vrahem byla ve skutečnosti potratářka, kterou si Mary Jane pozvala k sobě domů, aby ji provedla potrat. Podle pitevních zpráv je však vyloučeno, že by byla Mary Jane těhotná. A je dost nepravděpodobné, že by si její gravidity pitvu provádějící lékař nepovšimnul.
 
Proč děláš webovou stránku, která oslavuje sériového vraha? Seš snad úchyl? Fuj, hanba!!!
Ano, jsem úchyl (slint, slint). A teď vážně. Tato stránka samozřejmě nemá za cíl glorifikovat brutálního vraha žen. Na myšlenku podobnou stránku vytvořit mě přivedl fakt, že něco podobného u nás v podstatě neexistuje. A také snaha poopravit tu spoustu mýtů a nesmyslů, která se kolem tohoto případu vytvořila. Nedělám si iluze, že se mi podaří vyvrátit onu romanticko-hororovou představu o Jacku Rozparovači. Pořád bude mezi lidmi přežívat, stejně jako si budou někteří lidé stále myslet, že Rozparovač je smyšlená postava, něco jako Dracula nebo Frankenstein. A určitě se najdou i tací, kteří budou s Rozparovačem dokonce sympatizovat (vždyť v tom klobouku a dlouhém plášti vypadá tak cool!) Pokud by měla být tato stránka někomu věnována, pak Rozparovačovým obětem, které za svůj život moc dobrého nepoznaly a které se dočkaly velice brutálního konce. To ony jsou pravými hrdinkami tohoto starého příběhu…

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Prostituky

(Marcela, 11. 1. 2014 10:33)

Podle mě si vybíral prostitutky i proto, že byli často odloučené od rodiny, neměli nikoho kdo by je hledal. Navíc si myslím, že na prostitutkách v té době nikomu nezáleželo. Nenávist v tom být mohla, třeba v případě že by se od jedné z nich nakazil nějakou nemocí. Kdo ví.. Mě osobně zase zaráží, že se ten člověk třeba před smrtí nepřiznal, že on je Jack. Musel vědět jak moc ho chtějí dopadnout.

:)

(jan šprňa, 5. 11. 2013 15:44)

tip Kelly:))at už podle fota nebo podle dokumentu na Discavery World...byl hooodně verohodný

Identita vraha

(Michal Bock, 29. 9. 2012 21:50)

Já se o Jacka Rozparovače zajímám docela dlouho...nejdem ripperolog, ale nedávno jsem si přečetl knihu Jack the ripper hand of a woman a myslím si, že vrahem byla žena - porodní bába, která nenáviděla prostitutky. Dokonce i Abberline vyrukoval s touto teorií...jako porodní bába měla potřebné anatomické znalosti. Nemyslím si, že řezník by dokázal v noci a v rychlosti odejmout ledvinu...nehledě na to, že vrah musel být od krve a to riskoval, že ho odhalí, ale porodní bába s krví napádná není...i psychologicky by to zapadalo. Je to čistě můj názor, jestli si chcete o tomto případu opovídat budu jen a jen rád- napiište na MICHALBOCk@seznam.cz mějte se a děkuju, moc dobře zpracovaná stránka)

Re: Identita vraha

(Admin, 30. 9. 2012 11:09)

Dobrý den. S knihami o Jacku Rozparovači je trochu problém. Pokud si přečtete knihu zaměřenou na určitou teorii o identitě vraha, je jasné, že autor nebude "nestranný". Když si pořídíte knihu "Tomáš Láska - skutečná identita Jacka Rozparovače", rozhodně nemůžete čekat, že se Vás bude její autor snažit přesvědčit, že vrahem nebyl Tomáš Láska (omlouvám se všem lidem tohoto jména, nejde o nic osobního). Přece jen bych doporučil nějakou všeobecnější knihu jako např. "The Jack the Ripper A-Z".
Zároveň si dovolím nesouhlasit s tím, že vrah musel být nutně potřísněn krví. Naopak, většina současných odborníků je toho názoru, že Rozparovač se přílišnému potřísnění vyhýbal způsobem, jakým vraždil. Se znalostí lidské anatomie je to velice složité. Jako laikovi se mi zdá, že je naprosto nemožné, aby někdo mohl odebírat obětem orgány tak odborným způsobem a nebyl chirurgem s dlouholetou praxí. A možnost, že vrahem mohla být žena by mohl narazit i na fakt, že všechna zohavení na obětech byla způsobena opravdu brutální sílou ( i podle tehdejších lékařů). Nevím, jestli by toho byla schopná viktoriánská žena. Možné to ale samozřejmě je.

Re: Re: Identita vraha

(Michal Bock, 30. 9. 2012 12:38)

Nenávist je sama o sobě velmi silná) je škoda, že už se nikdy nedozvíme pravdu)

Re: Re: Re: Identita vraha

(Admin, 1. 10. 2012 10:42)

Opravdu nevím, co by se muselo stát, aby se tento případ vyřešil...

Re: Re: Identita vraha

(Jirka, 3. 11. 2012 16:30)

Jak píše admin : že je nepravděpodobné že Jack byl ve skutečnosti žena , napadlo mě hned a to po přečtení příspěvku poprvé, co když to byla nějaká škaredá 120 kg vážící žena kterou nikdo nechtěl ,tak měla zlost na prostitutky a vraždila je. mohla to být i řeznice , nebo žena řezníka, ve všech případech by tu sílu měla. Existuje teorie o Elisabeth Williamsové která nemohla mít děti a byla to žena jednoho z podezřelých Johna Williamse . co když vraždili společně??? nemohli mít spolu děti a měli vztek na prostitutky??? No každopádně je škoda že se identitu nejspíš nedozvíme, v dnešní době DNA a všech možných analýz ale kde vzít vzorky po 120 letech, stejně jako vlčici mě zajímá téma a filmy o sériových vrazích a nevidím na tom nic špatného ,pokud si z toho nebereme příklad do života :-)

Re: Re: Re: Identita vraha

(Admin, 3. 11. 2012 22:39)

Samozřejmě je možné, že žena může mít sílu potřebnou k vraždám jaké páchal Jack Rozparovač. Proti jsou ovšem svědectví lidí, kteří viděli oběti těsně před vraždou vždy ve společnosti muže. Navíc by teorie o vražedkyni odporovala názoru většiny současných odborníků ohledně vrahova navázání kontaktu s obětí. Badatelé soudí, že vrah si se svou budoucí obětí domluvil "obchod" a následně se odebrali na nějaké odlehlejší místo (je ironické, že s největší pravděpodobností toto místo navrhla sama prostitutka, vybrala si tedy místo své smrti). Nevím, jak na tom byly viktoriánské prostitutky s lesbickými sklony, ale pokud by se o podobný kontakt pokusila žena, byla by velice pravděpodobně několikrát odmítnuta než by uspěla. A zvěsti o takto "úchylné" ženě (to není projev mé homofobie, ale pohled tehdejší společnosti) by se v uzavřené komunitě, jakou byl Whitechapel, velice rychle rozšířil. To by samozřejmě přitahovala nežádoucí pozornost.
A co se týče Johna Williamse, tato teorie naznačuje, že vrahem byl bohatý muž. To ovšem opět odporuje tvrzení svědků, kteří podezřelého sice popisují jako slušně vypadajícícho muže (s vyjímkou Lewandeho, který muže rovnou popsal jako hrubého a otrhaného), ovšem ne jako typického gentlemana (což Williams dozajista byl). Pak už jen zbývá možnost, že Williams použil převlek, ale to už se spíše dostáváme na pole hollywoodských filmů. A navíc, i podle řeči by museli svědci poznat, že vrah není zdejší. A ještě jedna věc, události z noci na 30. září jasně ukazují, že vrah musel znát Whitechapel velice dobře, protože způsob jakým unikl pozornosti policistů, jichž byli po vraždě Elizabeth Strideové plné ulice, je opravdu nevídaný. Přímo pod nosem jim zavraždil další ženu, zbavil se kusu zástěry a beze stopy zmizel ve Whitechapelu. Ani znalost Whitechapelu by vrahovi nebyla nic platná, kdyby nevěděl kudy chodí policsté na svých pochůzkách a v kolik času jim pochůzka zabere (proto zavraždil Kate Eddowesovou strážníku Watkinsovi přímo pod nosem). Vrah zřejmě opravdu ve Whitechapelu žil a svou dokonalou znalost okolí pak využil při páchání svých zločinů.
Jinak samozřejmě, nemůžu než souhlasit. To, že se někdo zajímá o sériové vrahy ještě nutně neznamená, že je jedním z nich.

Re: Re: Re: Re: Identita vraha

(Jirka, 4. 11. 2012 11:19)

Joseph Barnett je můj velký favorit, nedávno vydala policie popis s nejpravdepodobnejsi fotkou rozparovace a je mu sakra podobny, ikdyz treba Druitt a i jini mu podobni jsou take, ale byl to milenec posledni obeti, to by vysvetlovalo proc byla naha, mela uhledne slozene obleceni ,nenaslo se jeji srddce ( ktere si mohl vzit jako zvraceny dukaz lasky ,aby jeji srdce patrilo uz jenom jemu ) . Take zpusob ktery byl u posledni obeti jiny, kdyz telo bylo totalne zmasakrovane, sam vim ze koho nejvic milujeme muzeme i nejvic nenavidet a v zachvatu emoci telo proste rozsekal na kousky. take fakt ze se telo naslo v zamcenem byte ,kdy mohl mit Barnett klic a po vrazde po sobe zamknout. Lidstvo se to dozví nejspíš až bude cestovat časem, nebo se bude moci vtělit do obětí ,nebo jiné fantasmagorické vysvětlení, jinak nevím jak by se po 120 letech dal případ vyřešit

Re: Re: Re: Re: Re: Identita vraha

(Chiaroscuro, 25. 5. 2013 19:21)

No u mě zase byl zase dlouho favoritem Francis Tumblety - přivedl mě na to poměrně precizně zpracovaný dokument, který jsem viděla na Spektru před pár lety. Každopádně všem doporučuju 8dílný seriál Ripper Street. Není celý věnovaný této postavě, nicméně je jí inspirovaný a dýchnou z něj na vás ponuré londýnské uličky 19. století :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Identita vraha

(Berry Black, 4. 9. 2013 15:04)

Hodně kvalitní seriál... brzy bude druhá serie

Podezření

(Pavel , 1. 9. 2013 14:28)

Dobrý Den. Napadlo mě jestli by nemohl být pachatelem samotný policista, a nevedl potom vyšetřování jen tak na oko. Nebo alespoň jeden ze strážníků který v té době hlídal právě před Jackem Rozprašovačem (před sebou) měl pak volnou cestu a ženy z něho neměly strach. ??? Předem Děkuji za odpověď.

Re: Podezření

(Admin, 1. 9. 2013 15:11)

Dobrý den. V případě vražd Jacka Rozparovače je samozřejmě možné všechno (snad jen z výjimkou různých fantasmagorických teorií o tom, že vrahem byla obrovská opice). Je tedy i možné, že vrahem byl některý z policistů. Ovšem není pravda, že by prostitutky pociťovali ke strážníkům nějakou obzvláštní důvěru. To platí i dnes a ve Whitechapelu na konci 19. století to platilo dvojnásob. Dalo by se říct, že prostitutky strážníky doslova nenáviděli. Jednak jim odháněli klienty (otec od rodiny by se pod dohledem strážníka s lehkou děvou nedal ani do řeči) a jednak je prostitutky přímo vinili, že nejsou schopni dopadnout vraha, který si vybírá své oběti přímo v jejich středu.Velice častým jevem bylo, že prostitutky odmítali při vyšetřování spolupracovat a s informacemi o vraždách šli raději za novináři. Nějaký bližší kontakt policisty s prostitutkou by tím velmi ztížen. A to ani v případě, že by ten dotyčný policista byl v civilu, koneckonců prostitutky místní policisty znaly...

Kdo si myslíš že byl pravý Jack Rozparovač?

(Pavel , 1. 9. 2013 14:13)

Jeden Jack, či víc?

(Máťa, 31. 8. 2013 11:47)

Co když Jack Rozparovač nebyl sám, nebyl to jeden člověk, ale byli to třeba dva lidi, nebo tři. Je to možné? o.O

Re: Jeden Jack, či víc?

(Admin, 31. 8. 2013 14:14)

Možné to samozřejmě je. Ovšem podle ran nalezených na tělech obětí je podle odborníků (i tehdejších policejních lékařů) zřejmé, že šlo o práci jednotlivce. Samozřejmě ovšem není vyloučeno, že měl vrah komplice, který hlídal okolí zda se někdo neblíží.

Zajímá se o Jacka Rozparovače hodně lidí???

(Monika, 20. 6. 2013 7:24)

Re: Zajímá se o Jacka Rozparovače hodně lidí???

(Admin, 30. 6. 2013 11:43)

Největší zájem o Rozparovače je samozřejmě v Anglii, ale evidentně i u nás je tento vrah relativně "populární".

!

(Káťa, 29. 6. 2013 17:56)

Jenom jedna otázka.Za to celé pátrání nenašli ani jednu stopu která by jim pomohla ho dopadnout?Třeba otisky prstů?

Re: !

(Admin, 30. 6. 2013 11:41)

Daktyloskopii (tedy vědu zabývající se otisky prstů) začal Scotland Yard používat až od roku 1901 a vůbec poprvé se otisky prstů objevily u soudu jako důkaz až v roce 1905. Tedy relativně dost dlouho po skončení Rozparovačových vražd. To jediné, co tehdy policie měla k dispozici jako důkaz byla svědectví lidí, kteří viděli oběti ve společnosti neznámého muže.